Blog

روش های تشخیص سرطان

by انکوژن in اکتبر 29, 2016

روش های تشخیص سرطان

معاينه توسط پزشك

در صورتي كه غده اي در پستان خود لمس كرده ايد، اولين قدم در تشخيص، معاينه توسط پزشك جراح است. او به شما خواهد گفت كه آيا چنين توده اي واقعاً وجود دارد يا خير و اگر وجود دارد، بيشتر احتمال دارد كه اين توده خوش خيم باشد يا سرطاني. پس از معاينه، پزشك ممكن است مراحل تشخيصي بعدي را براي شما درخواست كند. هرگز روشهاي تشخيصی را بدون نظر پزشك و به طور خودسرانه انجام ندهيد. زيرا ممكن است اين كار بيهوده باشد و مجبور شوید که آزمایش را تکرار کنید. در حقیقت ممکن است در مواردی لازم باشد آن آزمایش به شکل دیگری انجام شود.

 

روش هاي تصويربرداري‌

روش هاي تصوير برداري متعددي وجود دارند كه پزشك به وسيله آن مي تواند نسج پستان را بررسي و در مورد توده احتمالي موجود در آن قضاوت كند. مهمترين اين روش‌ها كه به فراواني استفاده مي شوند، ماموگرافي و سونوگرافي و در درجات بعدی MRI هستند.

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

در ماموگرافی، از اشعه ایکس برای عکس برداری از ساختمان های داخل پستان استفاده می شود. این روش یک روش سریع و ساده است. شما به کمک تکنسین مربوطه در مقابل دستگاه می ایستید و پستان ها در دو جهت، بین دو صفحه شفاف و مسطح فشرده می شوند و سپس اشعه ایکس به آنها تابیده می شود. این فشار و یا وضعیت ایستادن شما ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، ولی توجه کنید که این کار تنها 2-1 دقیقه طول می کشد و سپس عکس ساختمان های داخل پستان بر روی فیلم حساس دستگاه خواهد افتاد.

tashkhis-saratan1

اگر انجام ماموگرافی چند روز پس از اتمام عادت ماهیانه باشد، این درد و فشار به حداقل خواهد رسید. توجه داشته باشید که وارد کردن این فشار برای گرفتن یک عکس با کیفیت خوب الزامی است و به هیچ وجه خطری برای پستان ندارد.

در مورد توده های پستانی بطور خلاصه باید بدانید که هر قدر توده سفت تر بوده وحاشیه های نامنظم تر داشته باشد و همراه توده های سفت دیگر در ناحیه زیربغل باشد، احتمال بدخیم (سرطانی) بودن آن بیشتر است. توده‌هایی که شبیه یک فندق با حاشیه کاملاً منظم و متحرک در پستان لمس می شوند و علایم پوستی ایجاد نکرده اند و همراه سایر علائم نیستند احتمالاً خوش‌خیم هستند. حتی با دانستن این اطلاعات هرگز خود به تنهایی در مورد خوش خیم یا بدخیم بودن توده پستانی خود قضاوت نکنید. در این کار همیشه لازم است که پزشک جراح شما را معاینه و راهنمایی کند. این نکته مورد تاکید قرار می‌گیرد که ماموگرافی می تواند به دو دلیل کاملاً متفاوت انجام شود.

  1. ماموگرافی جهت کنترل و بررسي افراد سالم: در فرد سالم که هیچ علامتی از بیماری ندارد، این کار صرفاً به منظور پیدا کردن یک کانون احتمالی از بیماری انجام می شود.
  2. ماموگرافی برای تشخیص در افراد مشکوک به وجود بیماری: در فردی که برخی از علایم بیماری را دارد، این کار برای تأیید تشخیص بیماری و بررسی مشخصات آن انجام می شود.

در شکل اول بجز در موارد خاص اطلاع از شرح حال بیمار برای پزشک رادیولوژیست الزامی نیست و ارائه گزارش ماموگرافی نیز می تواند با تاخیر مختصری انجام شود در حالی که در ماموگرافی تشخیصی لازم است رادیولوژیست از شرح کامل پرونده پزشکی بیمار آگاهی داشته و گزارش مربوطه در سریع ترین زمان آماده شود. همچنین در این حالت احتمالاً انجام روش های تکمیلی و مشاوره با جراح و سایر اعضای تیم درمانی نياز خواهد بود.

اگرچه روش انجام ماموگرافی برای هر دو منظور مورد اشاره یکسان است، ولی در این فصل انجام این کار در افراد مشکوک به وجود بیماری مد نظر می باشد.

 tashkhis-saratan2

توجه داشته باشید که حتی با وجود رعايت تمام نكات لازم برای انجام ماموگرافی، ممكن است پس از ظهور عكس‌هاي شما، بنا به تشخیص رادیولوژیست مسئول، نياز به تكرار مجدد عکس ها باشد. اين بدين علت است كه پس از بررسي اوليه عكسها، مشخص شده است كه گاه نياز به بررسي دقيق تر قسمتي از پستان وجود دارد. از سويي ديگر گاهي اوقات عكس مناطقي از پستان كه طبيعي هستند، روي هم مي افتند و تصويري شبيه به يك منطقه مشكوك ايجاد مي كنند. بنابراين گرفتن كليشه اضافي جهت بررسي بيشتر برخي مناطق پستان ممكن است مورد نياز باشد. نگران نشوید! اين موضوع دليلي بر وجود توده سرطاني نيست و فقط یک بررسی تكميلي است.

سونوگرافي چيست؟

در اين روش به جاي اشعه ايكس، ‌از امواج صوتي براي بررسي توده هاي پستاني استفاده مي شود. سونوگرافي معمولاً در مواردي انجام مي شود كه پزشك به هر دليل، بررسي هاي بيشتري را صلاح بداند، ‌مثلاً در مواقعي كه بافت پستان در خانمي متراكم و سفت باشد و يا سن بيمار كمتر از 35 سال باشد. اما بيشترين كاربرد سونوگرافی براي افتراق توده هاي توپر از توده هاي حاوي مايع و كيستهای پستان است. سونوگرافي در تشخيص شبه توده ها (توده هاي طبيعي که ناشی از به هم چسبیدگی سلول های طبیعی پستان هستند)، از توده های واقعی که غيرطبيعي هستند نيز كمك كننده است.

براي انجام سونوگرافي، فرد در وضعيت خوابيده قرار مي گيرد و راديولوژيست پس از آغشته کردن سطح پوست با ژل لغزنده کننده، وسيله خاصي به نام پروب را روي پستان حركت مي دهد و تصوير بازسازي شده توسط كامپيوتر، بر روي صفحه نمايشگر قابل مشاهده است. معمولاً انجام این کار باعث ایجاد درد و ناراحتي در بیمار نمی شود.

 

http://oncogene.ir/wp-content/uploads/2016/10/tashkhis-saratan3.jpg

MRI

يك روش تصويربرداري بدون درد ديگر MRI است که برای تشخیص ماهیت توده های پستانی به کار می رود. در اين روش از امواج راديويي و مغناطيسي كه مستقيماً وارد بدن بیمار مي شوند و تصاوير دقيقي از اندام هاي داخلي ايجاد مي‌كنند، استفاده می شود. اگرچه پیش از این کاربردهای MRI بسیار محدود بود ولی امروزه موارد کاربرد آن بیشتر شده و حداقل شامل موارد زیر می شود:

–   بررسی پستان در افرادی که دارای پروتز پستان هستند و معاینه پستان یا انجام ماموگرافی یا سونوگرافی در آن ها با مشکلاتی روبروست.

–   بررسی پستان در افرادی که قبلاً تحت عمل جراحی پستان قرار گرفته اند. در این موارد انجام معاینات یا ماموگرافی دقت کمتری دارد.

–   هرگونه شک تشخیصی که علی رغم انجام معاینه، ماموگرافی و سونوگرافی برطرف نشده باشد.

–   در افرادی که بعد از درمان سرطان پستان، شک به عود وجود دارد ولی سایر روش های تشخیصی کاربرد زیادی ندارد.

–   بررسی معمول پستان در بانوانی که عوامل خطر متعدد داشته و برای بروز بیماری جزو گروه پرخطر محسوب می شوند، مثال بارز این مورد، افرادی هستند که طی بررسی‌های ژنتیکی، متوجه جهش‌های ژنی مسئول ایجاد سرطان پستان در آنها شده اند.

انکوژن

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *